Какво трябва да знаят диабетно болните за остеопорозата?
Диабетът е заболяване на обмяната на веществата. Терминът описва начина, по който телата ни химически променят храните, които ядем, като ги превръщат в енергия и използват за растеж. След смилане на храната, глюкозата – захарта, влиза в кръвния поток, където се използва от клетките за енергия. За да може глюкозата да навлезе в клетките, трябва да има синтез на инсулин.
Инсулинът е хормон, произвеждан от панкреаса – орган, който се намира зад стомаха. Той е отговорен за преминаването на глюкозата от кръвта в клетките, за да се осигури енергия, необходима за ежедневния живот. При хората с диабет, тялото произвежда твърде малко или никакъв инсулин, или не реагира правилно на инсулина, който се произвежда. Като резултат, глюкозата се натрупва в кръвта и може да се отдели с урината. Затова клетките губят основния си източник на енергия.
Диабетът бива два типа: тип 1 и тип 2. При диабет тип 1 организмът произвежда малко или никакъв инсулин. Тази форма на заболяването обикновено се появява при деца и млади хора, но тя може да се развие във всяка възраст. При диабет тип 2 тялото произвежда инсулин, но не в достатъчно количество. Тази форма на заболяването е по-често при хора, които са по-възрастни и с наднормено тегло.
Какво е остеопороза?
Остеопорозата е състояние, при което костите стават по-податливи на счупвания. Фрактури от остеопороза могат да доведат до болка и инвалидност.
Рисковите фактори за развитие на остеопороза включват:
- Тънки кости.
- Фамилна история на заболяването.
- Жени, които са в постменопауза, ранна менопауза или изобщо нямат менструация (аменорея).
- Често използване на някои лекарства като глюкокортикоиди.
- Нисък прием на калций.
- Слаба физическа активност.
- Тютюнопушене.
- Консумация на твърде много алкохол.
Остеопорозата е заболяване, което може да бъде предотвратено.
Каква е връзката между остеопороза и диабет?
Диабет тип 1 е свързан с ниска костна плътност, въпреки че учените не знаят точно защо. Инсулинът, който е с дефицит при диабет тип 1, може да стимулира растежа и здравината на костите. Диабет тип 1 обикновено се проявява в ранна възраст, когато костната маса продължава да се увеличава. Възможно е хората с диабет тип 1 да достигнат максимална стойност на якост и плътност на костите си. Това обикновено се случва до 30-годишна възраст.
Ниската костна плътност увеличава риска от развитие на остеопороза в по-късен етап от живота. Някои хора с диабет тип 1 заболяват от целиакия, което е свързано с намалената костна маса. Възможно е също така цитокините – вещества, произведени от различни клетки в организма, да играят роля в развитието едновременно на диабет тип 1 и остеопороза.
Последните изследвания показват, че жените с диабет тип 1 са с повишен риск от фрактури. Това е така, тъй като проблемите със зрението и увреждане на нервите, свързани със заболяването, са свързани с повишен риск от падане и свързаните с него фрактури. Настъпването на хипогликемия или ниско ниво на кръвна захар и последващите го реакции, също могат да допринесат за падане.
Повишеното телесно тегло може да намали нечии риск от развитие на остеопороза. То е често срещано при хора с диабет тип 2. Отдавна се смята, че засегнатите от диабет тип 2 с наднормено тегло са защитени от остеопороза. Въпреки че плътността на костите при хора с диабет тип 2 не се губи, се увеличава рискът от фрактури. Както и при диабет тип 1, това може да се дължи на увеличените падания заради проблеми със зрението и увреждане на нервите. Освен това, заседналият начин на живот, често срещан при много хора с диабет тип 2, също влияе негативно върху здравето на костите.